HRYCHEATYTRAINERYNÁVODYČEŠTINYCD OBALYWALLPAPERYSCREENSHOTYDOWNLOAD

OSTATNÍ
KALENDÁŘ
FÓRUM
FIRMY
TOP 10

KUP SI HRU
UŽIVATEL
Přihlásit
Registrace


Uživatelé
Hry v obchodě
Zlevněné hry

ABCgames
Kontakt, RSS, Spolupráce
STATISTIKY
Hry:
Cheaty:
Trainery:
Návody:
Češtiny:
CD obaly:
Wallpapery:
Screenshoty:
Download:
21409
5455
5063
1438
1600
7352
6159
13167
1687

Online 8820 uživatelů

Návody > Civilization


Zobrazení:57127
Autor návodu:Page 07 (Abecedaher.cz)

Terén

Úprava terénu

Vláda

Ovládání jednotek

Jednotky

Vynálezy

Stavby ve městech

Divy světa

Nastavení

  1. Menu game
    • TAX RATE (výše daní): Tady nastavujete výši daní. Čím nižší je daň, tím více peněz jde do výzkumu a naopak.
    • LUXURIES RATE (peníze na luxusní věci): Peníze, které zbudou po zdanění, se rozdělí mezi luxusní věci a výzkum. Doporučuji se na luxusní věci vykašlat a všechno dát na výzkum.
    • FIND CITY (najdi město): Najde město podle jména. Cože? Vy už se neorientujete ani ve vlastním impériu???
    • INSTANT ADVICE (rychlá rada): Spustí poradce.
    • AUTOSAVE (automatické ukládání): Můžete si nastavit, jak často chcete, aby byla hra automaticky ukládána.
    • END OF TURN (konec tahu): Na konci každého tahu musíte zmáčknout Enter.
    • ANIMATIONS (animace): Zapne/vypne animace.
    • ENEMY MOVES (tahy nepřátel): Buďto vidíte celé tahy nepřátel, anebo jen jejich výslednou pozici.
    • CIVILOPEDIA TEXT (text z civilopedie): U každého vynálezu se objeví text z encyklopedie. S tímto návodem můžete nechat tuto volbu vypnutou :-).
    • PALACE (palác): Občané vám budou postupně budovat palác. Zapněte, je to legrace.
    • REVOLUTION (revoluce): Způsob změny vlády. Ovšem mezi jednotlivými typy vlády následuje krátké období anarchie, takže s rychlými změnami opatrně.
    • RETIRE (odstoupit): Když odstoupíte, hra se ukončí, vám se spočítá score a máte-li na to, zapíšete se do síně slávy.
  2. Menu orders
    • NO ORDERS Bez příkazu. Mezerník
    • FORTIFY Opevnit. +50% k obraně. F
    • WAIT Čekat. Mezitím můžete táhnout ostatními jednotkami, a pak se k této v rámci jednoho tahu vrátit. W
    • SENTRY Hlídat. Jednotka stojí na místě a nereaguje, dokud se poblíž neobjeví nepřítel. S
    • GO TO Jdi na… Jednotka jde směrem k místu, které jí určíte klikem myši. Bohužel je pathfinding v Civilizaci velmi špatně udělaný, takže se často stane, že se jednotka zacyklí nebo zasekne úplně, takže tuto funkci raději nepoužívejte.
    • PILLAGE Vyplenit. Zničí zavlažování, důl, železnici nebo cestu. P
    • HOME CITY Přeřadí jednotku z jednoho města k jinému (to pak za ni například platí poplatky za údržbu atp.). H
    • DISBAND UNIT Rozpustit jednotku. D
  3. Menu Advisors
    • F1 - CITY STATUS Zobrazí statistiky vašich měst.
    • F2 - MILITARY ADVISOR Poradce ve věci vojenství. Seznam jednotek.
    • F3 - INTELLIGENCE ADVISOR Zprostředkovává omezeně informace ze zahraničí.
    • F4 - ATTITUDE ADVISOR Zobrazí vaše lidičky a jejich statistiku (šťastní/nešťastní atp.).
    • F5 - TRADE ADVISOR Zobrazí příjem a výdaje z jednotlivých měst i celkově. Velmi, ale opravdu velmi užitečný poradce.
    • F6 - SCIENCE ADVISOR Zobrazuje známé technologie a postup vývoje další.
  4. Menu world
    • F7 - WONDERS OF THE WORLD Zobrazí seznam postavených divů světa.
    • F8 - TOP 5 CITIES Zobrazí žebříček pěti nejlepších měst.
    • F9 - CIVILIZATION SCORE Zobrazí vaše stávající score.
    • F10 - WORLD MAP Prostě mapa.
    • DEMOGRAPHICS Demografické informace o vaší civilizaci. Úplně na nic.
    • SPACESHIP Zobrazí vaši vesmírnou loď ve výstavbě.
  5. Městská obrazovka
    • Vlevo nahoře vidíte název města, za ním je v závorce počet obyvatel. Pod ním vidíte lidičky, jejichž počet odpovídá velikosti města. Úplně vpravo mohou být bohatí lidičkové - podle toho, jestli město produkuje nějaké luxuries. Vedle nich je pracující lid, prostí vesničané. Vlevo od nich jsou bouřící se hnědí lidičkové. Počítač si sám rozmisťuje nové lidi na čtverce okolo města, aby na nich pracovali. Jejich rozmístění vidíte a můžete i měnit na plánku uprostřed obrazovky. Když kliknete na čtvereček, který je obsazený, "obdělávatel" z něj zmizí. Když pak kliknete na jiný neobsazený čtvereček, začne jej obdělávat právě uvolněný vesničan. Ovšem můžete také vesničana odebrat a nepřidávat nikam jinam. To se vám pak vlevo od bouřících se lidí objeví maník s kytarou: bavič. Ten učiní jednoho nešťastného člověka ve městě šťastným - vlastně produkuje luxuries.
      Když na baviče jednou kliknete, změní se na modrého človíčka s kufříkem: výběrčí daní. Ten zvyšuje produkci peněz ve městě - no prostě vybírá daně. Když na něj kliknete ještě jednou, stane se z něj vědec. Ten produkuje pro změnu žárovičky.
      Vlevo od plánku s rozmístěním pracujícího lidu máte statistiku o tom, kolik čeho produkujete. Úplně nahoře jsou klásky. To, co přebývá, se použije pro růst města, proto se snažte, aby vám vždy alespoň jeden klásek vystupoval z řady. Naopak, je-li tam klásek černý (nebo dokonce víc černých klásků), bude se vaše město zmenšovat. Pod klásky vidíte štítky, pod nimi obchod a úplně dole v horním obdélníku vidíte produkci luxuries, mincí a žároviček.
      Pod tímto obdélníkem najdeme ještě jeden takový, tentokrát se seznamem jednotek, které město vlastní. Pod tímto seznamem se nachází další důležité okénko, ve kterém vidíte zásoby obilí. Když už by měla zásoba překročit vymezený prostor, použije se naspořené obilí k povýšení města o jedničku. Máte-li postavenou Granary, použije se jen polovina klásků pro růst.
      Vpravo od minimapky máte seznam budov, které ve městě stojí, kliknutím na červené kolečko je můžete prodat (divy světa nejdou prodat). Pod tímto okénkem máte další, kde vidíte, co se zrovna vyrábí. Kliknutím na tlačítko change to můžete změnit, kliknutím na tlačítko buy můžete danou věc koupit - máte-li ovšem dost peněz.
      Veprostřed dole vidíte 4 okénka: INFO - zobrazí informační okno, HAPPY - zobrazí okno s informacemi o náladě obyvatel, MAP - zobrazí mapu s umístěním tohoto města a VIEW, ukáže, jak vypadá vaše město. Z městské obrazovky pak můžete kdykoli vypadnout prostým kliknutím na červené tlačítko EXIT v pravém dolním rohu.

Taktika

Nejdříve si řekneme nějaké obecné tipy a triky, nakonec si projedeme jeden kompletní postup tak, abyste získali co nejvyšší score. Tak tedy tips & hints:

Kde postavit město

Stavte města ekonomicky: nedovolte, aby dvě města zabírala jedno pole (ono by ho zabralo pouze jedno z nich a to druhé by mělo o čtvereček méně). Na druhou stranu se snažte využít pokud možno veškerou úrodnou plochu. Snažte se vybírat místo, kde je poblíž aspoň jeden lépe dva nebo tři vylepšené terény (viz tipy povrchu). Rozhodně by poblíž měly být nějaké kopce, abyste mohli těžit - aby město rychleji vyrábělo potřebné stavby a jednotky. Není bezpodmínečně nutné, aby město mělo přístup k moři, pokud v něm ovšem nechcete vyrábět lodě. Naopak je výhodnější stavět města ve vnitrozemí, protože voda se nedá nijak zušlechtit. Než postavíte město, na čtverečku, kde bude stát, postavte cestu, lépe železnici, aby průjezd městem nezdržoval vaše jednotky. Můžete pod ním postavit i zavodnění, ale to už není bezpodmínečně nutné.

Okolí města

Co nejdříve se snažte okolí měst zušlechtit Settlery. Jak říká jeden můj kamarád, Settlerů není nikdy dost. Hluboká pravda. V počátcích hry se vám pravděpodobně bude Settlerů nedostávat. Proto ze začátku osadníky využívejte ke stavbě nových měst - teprve když se slušně rozvinete (tak 8-10 měst) je začněte využívat i k jiným účelům. Snažte se zušlechtit KAŽDÉ políčko: Irragination na všech terénech, kde jde, ovšem s výjimkou kopců - tam stavte Mining. Všude pak stavte cesty, později železnice. Mysleli byste si možná, že úplně postačí pospojovat města, ale cesty a železnice zvyšují obchod, takže se je vyplatí stavět na všech obhospodařovaných čtverečcích. Naopak nemusíte vůbec stavět pevnosti - jsou zkrátka na nic. Nemáte-li co dělat (málokdy), můžete se pustit do jejich výstavby.

Stavby ve městě

Rozhodně nestavte žádné zbytečné stavby: platíte totiž za jejich údržbu. Do každého města ovšem patří Granary zabraňující nežádoucím ztrátám obilí, potom Aqueduct, který umožňuje lepší růst a Factory zlepšující výrobu (tu ale občas stavět nemusíte). Další stavby, které se vyplatí, jsou v případě nepokojů Temple, Colosseum a Cathedral. Vedete-li ovšem svou civilizaci s citem, nebudete jich téměř vůbec potřebovat. Ovšem nemusíte se strachovat, zda se jejich výstavba vyplatí. Pokud ve městě vyrábíte hodně jednotek, stojí za to se zamyslet nad postavením Barracs. Máte-li ve městě Factory, postavte k ní s klidem přídavnou elektrárnu, nejlépe nějakou ekologickou - nebude-li totiž ekologická, budete muset přistavět ještě podobné zrůdnosti jako recyklační centra a hromadnou dopravu, jejichž stavbu si můžete ekologickou elektrárnou ušetřit… Ostatní stavby většinou stavět nemusíte, i když ve specifických případech se vyplatí dvojice Marketplace/Bank nebo Library/University. Rozhodnutí, zda je postavit či ne, není většinou jednoduché a vše záleží na okolnostech. Takže ten problém nechám na vás… :-) Se stavbami se pojí ještě jedna finta: v začátcích a v koncích, kdy nemáte v nějakém městě co stavět, dejte stavět nějakou stavbu a po dohotovení ji prodejte - můžete si tak docela slušně vydělat.

Zázraky neboli divy světa

Zázraky (wonders) jsou stavby, jejichž výstavba trvá dlouho, stojí hodně peněz, ale výsledný efekt stojí za to. Většinou. Proto je potřeba se naučit rozlišovat mezi dobrými a špatnými zázraky. Především vyřaďte a nestavte, dokud nebudete mít roupama co dělat, zázraky s omezenou dobou trvání (tj. třeba Oracle, Pyramids, Hanging Gardens). Při rychlém tempu vynalézání (základní předpoklad pro úspěch v Civilizaci) vám totiž jejich posilující efekty dlouho nevydrží. Potom nestavte zázraky omezující se na jedno město - nebo lépe, stavte je jen v naprosto zjevných případech, kdy je jasné, že je dané město nezbytně potřebuje. Co se "kontinentálních" zázraků týče, dejte si pozor, abyste je nepostavili na ostrově nebo na malém kontinentu, popřípadě na kontinentu, který jejich efekty nutně nepotřebuje… Abych byl konkrétní: před odjezdem na moře si postavte Magellan´s Expedition. Stavte Darwin´s Voyage až ke konci hry, kdy budete potřebovat rychle dlouho trvající zázraky jako Genetic Engineering, Space Flight atp. Výborný je Hoover Dam - odpadá starost se stavbou elektráren. Další zázraky, které se vyplatí stavět, jsou: Apollo Program, Cure for Cancer, Issac Newton´s College, J.S.Bach´s Cathedral, Manhattan Project, Michelangelo´s Chapel, United Nations a Women´s Suffrage.

Jednotky

Ve hře je několik jednotek, které v podstatě nemá smysl používat a naopak některé, bez kterých se neobejdete. Proto si projdeme, které jednotky má smysl v jednotlivých obdobích používat. Na začátku si vyrobíte nějaké ty milice - jistota je jistota. Brzy ale přijde daleko lepší obranná jednotka - Phalanx. V této době používejte k útoku buď Chariot nebo Catapult. Občas můžete použít i Legion, ta je ale slabší. Důležitou změnou je vynález mušketýrů. Těmi okamžitě nahraďte staré falangy, protože mušketýři chvilku vydrží. I do útoku vám brzy přibude užitečná a silná jednotka - Cannon. Poslední etapou je doba moderní. Tam dostanete do obrany nejdřív vynikající Riflemeny a potřebujete-li se v době Mechanised Infantry ještě bránit, určitě vám tato jednotka dobře poslouží. Do útoku potom klasika Armor, později se vyplatí útočit s Artillery, Battleship a Nuclear. Letadla vůbec používat nemusíte. Snažte se s jednotkami jako Cannon nebo Catapult vždy držet 2 pole od soupeře - on se posune o 1 a vy na něj následně můžete zaútočit. Katapulty a kanóny mají slabou obranu, takže se snažte ničit soupeři jednotky tak, aby na vás nemohl zaútočit v jednom svém tahu. Naopak musíte-li se bránit soupeřovým kanónům a katapultům, vezměte si na to nějakou rychlejší jednotku (třeba Knights nebo Armor) a v jednom tahu dojeďte a zaútočte. Využívejte Battleship k ničení hloupých nepřátelských jednotek, které si stouply na břeh a hlavně k ochraně Transportů narvaných jednotkami. Transport nemusíte vždy naplňovat úplně, stačí do něj dát třeba jen 5 nebo 6 jednotek - může se stát, že vám ho soupeř nějakou náhodou zničí, a pak byste přišli hned o 8 drahocenných jednotek. Jste-li pod republikou nebo demokracií, vůbec nemluvte s cizími vůdci - nabídnou vám totiž mír a vy jej budete muset přijmout. Chcete-li později rozpoutat válku, je několik možností: - nastolit na chvíli anarchii a zaútočit, pak zvolit republiku a už jste ve válce nebo - vyprovokovat soupeře například ničením polí nebo kempováním (zakopáváním se) poblíž jeho měst. Vůbec hojně využívejte funkci Fortify, nezapomeňte, že tutéž funkci můžete použít i ve městě. Navíc nemusíte každý tah danou jednotku odklepávat mezerníkem. Hojně využívejte Diplomatů a Caravan. Velmi vám (obzvláště na těžší obtížnosti) ulehčí cestu k vítězství, ať už politickému nebo ekonomickému.

Postup k vítězsrví

Úplně prvním vaším úkolem je najít vhodné místo pro založení prvního města. Doporučuji udělat jeden tah osadníkem a hru uložit. Pak můžete okolí pěkně projezdit, zjistit nejvýhodnější místo, hru nahrát a vyrazit přímo k němu. První město spíše postavte v terénu bez hor - bude se vám rychleji zvětšovat. Následně začněte vyrábět nějakou tu milici na obranu a stáhněte daně na minimum, abyste ještě vydělávali. Později budete daně asi muset trochu zvýšit, nikdy ale nechoďte nad 30, v nejhorším případě nad 40 procent, vynalézání by se příliš zpomalilo a nezapomeňte: kdo má lepší technologii, vyhraje. První, co potřebujete, je změnit způsob vlády, protože despocie vás příliš omezuje. Proto se rychlým sledem vynálezů ALPHABET, CODE OF LAWS, WRITING, LITERACY a THE REPUBLIC dostaňte k nejlepšímu způsobu vlády a ihned jej nastolte. Ze začátku vyrábějte hodně osadníků, v každém nově postaveném městě nejdříve vyrobte jednu obrannou jednotku a pak hned začněte vyrábět osadníka. Později, až se zvedne velikost tak na 5, vyrobte dalšího, který zušlechtí okolí. Teprve když se pořádně rozrostete (8-10 měst), začněte zušlechťovat jejich okolí, aby rychle rostla. Nestavte zbytečně budovy, které nepotřebujete - museli byste platit za jejich údržbu. Naopak stavte cesty, zavodnění a doly. Nevydávejte se zbytečně na moře. Počkejte si až na dobu, kdy to bude kvůli rozšíření nezbytně nutné, popřípadě na vynález Magellan´s Expedition a Transportu. Měli byste se snažit v době výjezdu na moře mít už postavenou Magellanovu výpravu. Nezapomeňte transportní lodě doprovázet křižníky nebo bojovými loděmi, abyste je ochránili před výpady nepřítele. Nezapomeňte, že některé lodě můžete využít i proti pozemním jednotkám. Co se vynalézání týče, vaší další metou by měly být železnice. Jakmile je vynaleznete, postavte na všech čtvercích měst a mezi nimi Railroad, aby se vaše jednotky mohly rychle přesouvat. Pozor, železnicí mohou využívat i barbaři a rychle se tak dopravit do nehlídaného města: proto mějte v každém městě ne jednu, ale raději dvě dobré obranné jednotky, které upgradujte vždycky, když vynaleznete nový typ. Nebojte se využívat diplomatů, ušetří vám spoustu práce. Jinak nepoužívejte špatné jednotky (viz sekce taktika) a i když soupeře zničíte, nechte mu jedno město, okolo kterého naskládejte tanky, abyste měli co největší score. Pak se můžete plně věnovat vynalézání a stavbě vesmírné lodi. Mimojiné - SPACE FLIGHT bude vaší další metou po vynálezu RAILROADu. Jakmile vynaleznete vesmírné lety, objevte ještě technologie potřebné k výrobě modulů a pohonu, jinak vám bude Space flight na nic.

A jak dosáhnout nejvyššího skóre?

Související hry Civilization VII
Civilization VI: Gathering Storm
Civilization VI: Rise and Fall
Civilization VI
Civilization Online
Civilization: Beyond Earth - Rising Tide
Sid Meier's Starships
Civilization: Beyond Earth
Civilization V: The Complete Edition
Civilization V: Brave New World
Civilization V: Gold Edition
Civilization V: Gods & Kings
Civilization V: Wonders of the Ancient World Scenario Pack
Civilization V: Civilization and Scenario Pack: Korea
Civilization V: Civilization and Scenario Pack: Denmark
Civilization V: Game of the Year Edition
Civilization V: Civilization and Scenario Pack: Polynesia
Civilization V: Double Civ Pack: Spain and Inca
Civilization V
Civilization 4: Colonization
Civilization 4: Complete
Civilization 4: Beyond the Sword
Civilization Chronicles
Civilization 4: Warlords
Civilization 4
Civilization 3: Complete Edition
Civilization 3: Gold Edition
Civilization 3: Conquests
Civilization 3: Play the World
Civilization 3: Play the World - Multiplayer
Civilization 3
Civilization: Call to Power 2
Civilization 2: Test of Time
Civilization: Call to Power
Civilization 2: Multiplayer
Civilization 2: Multiplayer - Gold Edition
Civilization 2: Gold Edition
Civilization 2: Fantastic Worlds
Civilization 2
Evolution
Civilization 2: Conflicts in Civilization Scenarios
Sid Meier's CivNet



Diskusia Príspevkov: 5 Hodnotenie
1553 hlasov

100
60
20

80
40
0
51
Zobraziť všetky Pridať príspevok



| Návody | Autori |




© 99-2022 ABCgames.cz 
Facebook
 ABCgames.CZ | SK | E-shop hry |